Czy zasadne jest zabezpieczanie pękniętej szyby?
W przypadku okien starszego typu pęknięta szyba nie była niczym nadzwyczajnym, gdyż jej wymiana nie była skomplikowana i wymagała jedynie wizyty u szklarza. W nowoczesnych oknach, pęknięcia i uszkodzenia zdarzają się rzadziej, ale gdy już powstaną, powodują szereg problemów. Czy w przypadku nowoczesnych okien jest sens zabezpieczać pękniętą szybę?
Przyczyny pęknięć i rys
Szyba spełnia ważną funkcję, chroni nas przed wiatrem, promieniami słonecznymi, hałasem i zanieczyszczeniami. Dość często stanowi również ozdobę budynku użytkowego, sklepu czy kawiarni. Zdarza się jednak, że pęka lub pojawiają się na niej rysy i zmatowienia. Czasami przyczyną problemów może być nieostrożne uderzenie ręką lub przedmiotem np. podczas mycia, czy gwałtowne otworzenie i uderzenie w ścianę podczas przeciągu, ale też uderzenie kamykiem spod kół samochodowych (okna znajdujące się blisko ulicy). Trzeba też zwracać uwagę na rysy wywołane używaniem nieodpowiednich detergentów czy ostrych narzędzi. Są to uszkodzenia mechaniczne.
Jednak zdarza się, że szyba pęka z powodu czynników termicznych (różnica temperatur zimą), niewłaściwego montażu i osadzenia struktury okna, napraw dokonywanych przez nieuprawnione osoby, naprężenia, włamania lub nawet złej konstrukcji budynku (osiadanie).
W nowoczesnych szybach przyczyną może być błąd produkcyjny, gdzie do szkła dostają się cząstki reagujące np. na wysoką temperaturę, co może doprowadzić do powstania spontanicznych pęknięć. Z pewnością najdrobniejsze uszkodzenie szyby wpływa niekorzystnie na termoizolację całego okna. Dlatego trzeba szybko rozwiązać zaistniały problem.
Zabezpieczenie pękniętej szyby
Zdarzają się sytuacje gdzie w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć pękniętą szybę, zwłaszcza jeśli do jej wymiany minie trochę czasu. Ma to zastosowanie, gdy okno znajdowało się w dachu i jego uszkodzenie może doprowadzić do zalania mieszkania lub domu. Podobnie, jeśli pęknięta szyba jest efektem włamania, należy odpowiednio zabezpieczyć okno przed niepowołanymi osobami.
Jeśli problemem jest odprysk lub drobna rysa (nie pajączek), a nie mamy możliwości szybkiej wymiany okna, można najpierw zabezpieczyć ją folią czy taśmą samoprzylepną, aby nie doszło do jej zabrudzenia, a następnie do uszczelnienia wykorzystać zestaw do naprawy szyb samochodowych.
Należy jednak pamiętać, że nawet najdrobniejsza rysa czy odprysk może w końcu doprowadzić do osłabienia szyby i w efekcie do jej pęknięcia. Dlatego zaleca się szybką jej wymianę.
Nowoczesne okna zbudowane są z kilku szyb i pęknięcie jednej jest podstawą do wymiany wszystkich. Takie uszkodzenie powoduje ulatnianie się gazu, którym wypełniona jest przestrzeń między szybami. Jeśli chcemy, aby okno nadal spełniało swoją funkcję termoizolacyjną, należy wymienić pakiet szybowy lub całe okno. Jeśli okno znajduje się w trudno dostępnym miejscu, warto skorzystać z usług alpinisty przemysłowego. Jest to okazja do sprawdzenia i kontroli szczelności pozostałej stolarki okiennej w budynku.